Kada leptir više ne leprša

Prepoznajte i liječite Hashimoto.

Znaš li da ne samo u tvom trbuhu možeš osjećati leptiriće kad si, na primjer, jako sretan ili zaljubljen, već se u tvom grlu također nalazi jedan vrlo poseban i važan leptir?

Riječ je o štitnjači, čiju strukturu podsjeća na elegantnog dvostrukog leptira. Ona je životno važna hormonska žlijezda koja sudjeluje, između ostalog, u rastu i razvoju tijela, kao i u metabolizmu. No, što se događa kada štitnjača stalno izlazi iz ritma? Hashimoto tireoiditis je bolest kod koje je štitnjača kronično upaljena.

Kakav utjecaj to ima na tvoje tijelo? Kako prepoznati Hashimoto i koje su tipične simptome? Pogledajmo kako dolazi do Hashimota i kako možeš podržati zdravlje svoje štitnjače. Također ćemo ti pokazati kako mikroimunoterapija može pomoći kod bolesti poput Hashimota.

Sadržaj:

Štitnjača: Anatomija, funkcija i bolesti Autoimuna bolest – tvoje tijelo se bori protiv sebe
Prepoznavanje Hashimota: uobičajeni simptomi i dijagnostika
Hashimoto u brojkama: Zašto mikroimunoterapija kod Hashimoto tireoiditisa?
Pronađi mikroimunoterapeuta – naša online pretraga – Drugi načini liječenja kod Hashimota
Savjeti: Kako podržati zdravlje štitnjače
Saznaj više – ostali članci na našem blogu
Štitnjača: Anatomija, funkcija i bolesti

Prije nego što se posebno fokusiramo na temu Hashimoto i kako prepoznati i liječiti Hashimoto, želimo pružiti kratki pregled o ovoj važnoj žlijezdi u našem tijelu.

Anatomija

Štitnjača se nalazi ispod grkljana i podijeljena je na dva bočna režnja. Oni su povezani uskim tkivnim trakom. Gornji dio štitnjače je obično izdužen i uski, dok je donji dio nešto širi i kraći.

Funkcija

Štitnjača pohranjuje jod i iz njega proizvodi dva jodirana hormona, T3 (Triodotironin) i T4 (Tiroksin). Također se proizvodi hormon kalcitonin, koji je važan za izgradnju kostiju. Hormoni štitnjače usko su povezani s drugim hormonima u tijelu, što znači da štitnjača sudjeluje u mnogim procesima. To uključuje:

  • Srce i cirkulaciju (npr. proširenje krvnih žila, povećanje srčane frekvencije i krvnog tlaka)
  • Poticanje metabolizma masti, šećera i vezivnog tkiva
  • Aktivacija lojnih i znojnih žlijezda
  • Povećanje aktivnosti crijeva
  • Poticanje živčanih stanica

Bolesti

Poremećaji u radu štitnjače, koji utječu na proizvodnju i oslobađanje hormona štitnjače, obično utječu na različite druge organe i sustave, uključujući srčano-krvožilni sustav, psihičko stanje, mišiće i kosti, kožu i seksualnu funkciju. U osnovi se razlikuju dvije vrste poremećaja štitnjače: hipertireoza (prekomjerna funkcija štitnjače) i hipotireoza (smanjena funkcija štitnjače).

Autoimuna bolest – tvoje tijelo se bori protiv sebe

Kod Hashimotove bolesti obično dolazi do hipotireoze jer je štitnjača oštećena i stoga može proizvoditi manje hormona. Uzrok tog oštećenja je kronična upala, koja je rezultat autoimune reakcije tijela. Autoimune bolesti još uvijek predstavljaju zagonetku za medicinu. Jer kod njih tijelo usmjerava svoje zaštitne procese, koji bi nas trebali štititi od štetnih patogena, prema vlastitom, zdravom tkivu. U slučaju Hashimotove bolesti, tijelo pokreće upalne procese protiv stanica štitnjače.

Ali zašto? Uzroci Hashimota još uvijek su uglavnom nepoznati. Zaštitne funkcije koje se kod Hashimota usmjeravaju protiv vlastitog tkiva proizlaze iz imunološkog sustava. Stoga je razumno pretpostaviti da poremećaj imunološkog sustava igra važnu ulogu u autoimunim reakcijama kao što je Hashimoto. Cilj mikroimunoterapije je vratiti te poremećaje u prirodnu ravnotežu, a to ćemo uskoro detaljnije objasniti!

Dodatni mogući uzroci i faktori rizika: genetska predispozicija, netolerancija na gluten, nedostatak vitamina D, “prolazni” probavni problemi i disfunkcije mikrobioma, dominacija estrogena, inzulinska rezistencija, stres, toksini, teški metali, kronične upale i infekcije poput EBV (Epstein-Barr virus).

Prepoznavanje Hashimota: česti simptomi i dijagnostika

Simptomi Hashimotove bolesti mogu biti vrlo raznoliki. Stoga je ponekad teško prepoznati Hashimoto. Neke pacijentice i pacijenti prošli su dug put patnje prije nego što su dobili dijagnozu Hashimoto i konačno saznali uzrok svojih simptoma.

Među čestim simptomima su:

  • Bezbolno, čvrsto oticanje u vratu
  • Osjećaj punoće u vratu
  • Blagi pritisak u vratu
  • Često umor i osjetljivost na hladnoću
  • Iscrpljenost
  • Depresivno raspoloženje
  • Poremećaji probave
  • Opadanje kose
  • Problemi s kožom
  • Bolovi u zglobovima

Kod većine ljudi s Hashimotovom bolešću dolazi do hipotireoze štitnjače, pa se mogu javiti i njezini tipični simptomi poput nedostatka energije, povećanja težine unatoč uravnoteženoj prehrani, niskog pulsa, suhe kože i poremećaja menstruacijskog ciklusa. Rjeđe, kod Hashimota može doći do hipertireoze štitnjače. U tom slučaju mogu se pojaviti gubitak težine, nemir, nervoza, znojenje, drhtanje, poremećaji probave i nesanica.

Budući da Hashimoto također utječe na različite druge organe, mogu se javiti i dodatni simptomi i bolesti.

Dijagnoza Hashimota

Da bi se dijagnosticirao Hashimoto, liječnik prvo određuje individualnu razinu TSH hormona. TSH je hormon koji regulira štitnjaču. Skraćenica označava tireotropni hormon. Povišena razina TSH hormona obično vodi do daljnje dijagnostike, pri kojoj se ispituju i vrijednosti štitnjačnih hormona T3 i T4.

Važan pokazatelj prisutnosti Hashimotove bolesti su antitijela na specifične antigene štitnjače. Ovdje se prvenstveno ispituju antitijela na peroksidazu štitnjače (TPO-AK) ili na tiroglobulin (Tg-AK), koja su prisutna kod više od 90 posto bolesnika s Hashimotovom bolešću. Ispitivanje i hormonski status i razina antitijela provode se kroz vađenje krvi.

Obično se dodatno provodi i ultrazvučni pregled štitnjače kako bi se prepoznale i procijenile moguće promjene. Također, palpacijom liječnik može otkriti eventualna oticanja. Obično je štitnjača kod Hashimota prvotno uvećana. Tijekom bolesti često dolazi do značajnog smanjenja, budući da je tkivo nepovratno oštećeno.

Hashimoto u brojkama

Hashimoto je u Njemačkoj najčešći uzrok hipotireoze štitnjače. Oko 5-10% populacije pati od ove vrste upale štitnjače, pri čemu oko 75% ne zna da boluje od Hashimotove bolesti. Žene su približno deset puta češće pogođene od muškaraca. Kod žena bolest obično nastupa između 30. i 50. godine života. Simptomi i tegobe često se tumače kao posljedica menstrualnog ciklusa ili čak simptomi menopauze, što odgađa pravilnu dijagnozu. To također može otežati prepoznavanje Hashimota i pravilno liječenje. Iako se Hashimoto obično javlja u odrasloj dobi, sve je više djece i adolescenata koji pate od bolesti štitnjače. Istraživanje provedeno 2019. godine pokazalo je da oko 1,2 posto djece i adolescenata u Njemačkoj pati od hipotireoze štitnjače, a Hashimotova tireoiditis je glavni uzročnik. Kod mladih pacijenata posebno je važno rano prepoznati Hashimoto, jer bolest utječe na razvoj djece. Poremećaj može biti prirođen ili se može steći.

Zašto mikroimunoterapija kod Hashimotovog tireoiditisa?

Mikroimunoterapija kod Hashimota je blaga potpora za regulaciju imunološkog sustava. Uključuje citozine i specifične nukleinske kiseline u niskim dozama (low dose i ultra-low dose), koje bi trebale pomoći u ponovnom uspostavljanju ravnoteže između upalnih (TH-1 stanica) i protuupalnih mehanizama (TH-2 stanica). Cilj je smanjiti autoimunu reakciju, odnosno kronične upalne žarišta, kako bi se tkivo što manje oštetilo.

Često se kod Hashimota uočava i reaktivacija Epstein-Barr virusa (EBV), što dodatno opterećuje organizam. Stoga je dostupna i posebna formula mikroimunoterapije za terapiju EBV infekcije. Pomoću mikroimunoterapije i modulacije imunološkog sustava, virusi se vraćaju pod kontrolu i u “uspavano stanje” u kojem ne uzrokuju simptome.

Prema trenutnim saznanjima, Hashimoto nije izlječiv, ali je vrlo dobro podložan liječenju. Kod kroničnih bolesti želja za blagom metodom liječenja, poput mikroimunoterapije, je velika. Budući da kod Hashimota često dolazi do više simptoma i bolesti istovremeno (multimorbiditet), pacijenti često moraju uzimati mnogo različitih lijekova. I ovdje mikroimunoterapija može djelovati kao potpora, jer obnavljanjem funkcionalnosti imunološkog sustava može pozitivno utjecati na podnošljivost i učinkovitost drugih terapija. Moguće je čak i smanjenje doze drugih lijekova.

Želiš saznati više o mikroimunoterapiji, njezinim mogućnostima primjene i posebice njezinoj pomoći kod autoimunih bolesti poput Hashimotovog tireoiditisa? Osobno savjetovanje je vrlo važno kako bi se pronašla prava terapija za tebe. Mikroimunoterapija nudi različite formule koje su posebno prilagođene za pojedina područja primjene. Naši stručnjaci za mikroimunoterapiju rado će ti pomoći. Isprobaj!

Dodatne mogućnosti liječenja Hashimota

Općenito se Hashimoto tireoiditis liječi hormonskim nadomjesnim pripravcima kako bi se nadoknadila smanjena funkcija štitnjače. Može potrajati dugo dok se ne pronađe optimalna doza, budući da Hashimoto tireoiditis ima epizodni tijek i može se mijenjati tijekom vremena. Hormonska terapija također ne uklanja temeljnu autoimunu reakciju, tako da simptomi, oštećenje tkiva i utjecaj na cijelo tijelo mogu i dalje postojati. Popratne bolesti često se liječe lijekovima i drugim odgovarajućim terapijama. To uključuje posebne dijete, vježbe opuštanja, upravljanje stresom i mnoge druge pristupe. Svaka terapija za Hashimoto prilagođava se pojedinačno i redovito se prilagođava.

Savjeti: Kako podržati zdravlje svoje štitnjače

Svako tijelo je drugačije. Tako i bolest Hashimoto ne teče uvijek isto. Stoga je teško dati opće savjete. Ipak, postoje neki savjeti koje bi trebao slijediti kako bi podržao zdravlje svoje štitnjače. Prije svega, prehrana igra važnu ulogu.

Jod: jod je vrlo važan za stvaranje hormona štitnjače, no preveliki unos joda može imati negativne učinke, posebno kod Hashimoto bolesti. Jod aktivira imunološki sustav i može izazvati pogoršanje simptoma. Stoga, pazi na prehranu s niskim udjelom joda.

Selen: selen je antioksidans koji može spriječiti oksidativni stres, djeluje protuupalno i vrlo je važan za enzime štitnjače.

Omega-3 masne kiseline: također djeluju protuupalno i mogu podržati terapiju. Nalaze se u ribi, uljima (ulje repice, laneno ulje, ulje oraha), prokulicama, špinatu, avokadu, chia sjemenkama, bademima i soji.

Željezo: tijelo treba željezo za stvaranje krvi i apsorpciju joda. Manjak željeza može poremetiti funkciju štitnjače.

Probiotici: jačaju crijevnu floru i mogu pomoći pri mršavljenju. U crijevima se nalazi većina imunoloških stanica, što naglašava važnost zdrave crijevne flore za funkciju našeg imunološkog sustava.

Izbjegavanje glutena: Hashimoto često ide ruku pod ruku s intolerancijom na gluten. Najbolje je izbjegavati žitarice koje sadrže gluten. Umjesto toga, možeš koristiti heljdu, amarant i kvinoju, koje ne sadrže gluten.

Vitamin D: posebno kod hipotireoze može doći do manjka vitamina D. Mnogi ljudi ionako imaju nizak nivo vitamina D. Stoga može biti korisno više vremena provoditi na svježem zraku – kretanje također dobro utječe na tijelo i duh! Po potrebi, vitamin D se može i suplementirati.

Dodatni savjeti uz prehranu:

  • Tehnike opuštanja (npr. joga, mišićna relaksacija, meditacija, umirujući hobiji)
  • Kretanje i sport
  • Zdrav i kvalitetan san
  • Izbjegavanje i smanjenje stresa
  • Izbjegavanje alkohola

Za sve informacije stojimo Vam na raspolaganju. Vaš NMC Krk tim

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)