Bolesna crijeva, što učiniti?
Naša crijeva su naš najveći organ. Kod odrasle osobe, crijeva su dugačka 8 metara, a površina im je oko 500 kvadratnih metara kada su raširena. To je gotovo veličina 2 teniska terena. Ogromna površina! Za usporedbu, pluća imaju površinu od 100 kvadratnih metara, a koža 2 kvadratna metra. Cjelokupna površina crijeva djeluje kao kontaktna točka s vanjskim svijetom. Hrana i piće se razgrađuju u crijevima i apsorbiraju preko crijevne sluznice. U crijevima se odlučuje od čega ćemo graditi svoje stanice i što će biti izlučeno. To je iznimno važan i vrlo složen zadatak. Sukladno tome, raznovrsni su poremećaji koji se mogu pojaviti na sluznici bolesnih crijeva. Vidite, bolesna crijeva mogu prouzročiti mnogo nevolja!
Većina ljudi smatra da dobra probava znači često i bez problema odlaziti na WC. Međutim, učestalost sama po sebi ne govori ništa o stanju crijevne sluznice i probavnih organa. U crijevima se odlučuje koji će se spojevi u kojoj veličini apsorbirati u naš krvotok i odatle dospjeti u sve organe.

Zašto je to važno?
Ako razgradnja ne funkcionira ispravno, hrana počinje fermentirati i truliti. Time nastaju plinovi (nadutost), ali i drugi toksični spojevi poput fuzel alkohola. I ti spojevi se apsorbiraju preko crijevne sluznice. U tijelu se moraju razgraditi i izlučiti, što se uglavnom događa putem bubrega i jetre. Kada u crijevima nastaje previše toksina, jetra se preopterećuje. To može dovesti do dva problema:
- Toksini se nakupljaju u vezivnom tkivu, uzrokujući npr. upale.
- Sama jetra se oštećuje i stanice jetre umiru. To se očituje u povišenim vrijednostima jetrenih enzima u krvi. Opterećenje crijeva može biti toliko veliko da vrijednosti jetrenih enzima izgledaju kao kod alkoholičara, čak i ako nije popijen niti jedan gutljaj alkohola.
Koje su funckije crijeva?
Naša crijeva su organ s najvećom površinom. Zbog toga su vrlo osjetljiva na patogene i upale. Oko 80% imunoloških stanica nalazi se u i oko crijeva. To je dobro jer se upravo tamo odlučuje hoćemo li se razboljeti ili ne. Ako crijeva nisu u redu, imunološki sustav je pod pritiskom. Može se razviti sklonost infekcijama ili alergijama.
Funkcije crijeva:
- Razgradnja hrane na masti, šećere i bjelančevine
- Apsorpcija hrane preko sluznice
- Apsorpcija vode preko sluznice
- Opskrba vitaminima i mineralima
- Uništavanje stranih mikroorganizama
- Izlučivanje nepotrebnih sastojaka
- Odlučivanje što je strano, a što vlastito

Probava započinje u ustima!
Pomoću zuba grizemo i usitnjujemo hranu dok ne ostanu samo mali komadići. Također, već se u ustima luči enzim putem sline koji započinje probavu ugljikohidrata. Ako jedemo prebrzo ili ne žvačemo dobro, kasnije crijeva moraju preuzeti dodatni rad, za što nisu predviđena! Mnogi probavni problemi mogu se riješiti mirnim i temeljitim žvakanjem.
Nakon toga hrana dospijeva u želudac. Želudac ima vrlo nizak pH, vrlo je kiseo. To je ispravno jer kiselina razgrađuje hranu, posebno bjelančevine. Također ubija viruse, gljivice i bakterije. Ako želudac ne proizvodi dovoljno solne kiseline, imamo razne probleme:
- Bakterije, gljivice i virusi mogu uzrokovati upale u crijevima.
- Hrana duže ostaje u želucu, što može dovesti do žgaravice, osjećaja pritiska u želucu ili mučnine.
- Hrana ima previsok pH kada dospije u crijeva. (Dobre) kisele bakterije se ne mogu dobro razmnožavati. Time se bakterijska flora u crijevima mijenja.
- Zbog pomaka u pH može doći do nedostatka vitamina B12.
Što se događa u crijevima?
Kada hrana stigne u crijeva, tek tada probava zapravo počinje. U tankom crijevu, gušterača luči sokove koji su važni za probavu ugljikohidrata i proteina. Jetra, putem žuči, doprinosi svojem dijelu kako bi masti bile pravilno razgrađene i apsorbirane. Kada se hrana razloži na male komponente, one se apsorbiraju kroz crijevnu sluznicu i tako dospijevaju u krvotok. Također, dijelovi žučnih sokova (npr. žučne kiseline) ponovno se apsorbiraju. Možemo reći, interno recikliranje.
U debelom crijevu postoje druge bakterijske kulture. One se, između ostalog, brinu da imamo dovoljno vitamina K. Osim toga, u debelom crijevu se apsorbira voda u tijelo.
Zašto su bakterije u crijevima važne?

U crijevima postoji ravnoteža između različitih bakterijskih kultura. Ako se pH-vrijednost ili sastav hrane promijene, mijenja se i sastav crijevnih bakterija. Bakterije, međutim, ne upravljaju samo probavom hrane. One imaju utjecaj na mnoge druge stvari.
To uključuje:
- proizvodnju tvari koje potiču imunološki sustav,
- proizvodnju biogenih amina, u koje spada npr. histamin (važan za nastanak alergija),
- proizvodnju vitamina K, tiamina (B1), riboflavina (B2), piridoksina (B6) i B12,
- opskrbu crijevne sluznice energijom,
- poticanje peristaltike (pokreti crijeva),
- proizvodnju “hormona sreće” dopamina i serotonina,
- proizvodnju toksina,
- proizvodnju fuselalkohola.
Stoga je vrlo važno da želudac, jetra i gušterača proizvode dovoljno probavnih sokova i time
održavaju konstantnu pH-vrijednost za svaki dio probave. Također, sastav hrane i ponuda hrane za bakterije u crijevima ima velik utjecaj na to koje vrste mogu rasti.
Što se događa ako je crijevna flora narušena?
Bolest uzrokovana nepravilnom kolonizacijom crijeva
Ako se sastav bakterija poremeti, to ima dalekosežne posljedice za tijelo. Bakterije koje tamo ne pripadaju počinju se razmnožavati. One oslobađaju tvari koje oštećuju crijevnu sluznicu. Ona postaje propusna i može se upaliti. Kada crijevna sluznica više nije “zatvorena”, u tijelo mogu dospijeti i dijelovi hrane koji tamo ne bi trebali biti. To uključuje tvari koje se obično izlučuju, kao i tvari koje nisu potpuno razgrađene. Pogotovo jetra zbog toga je dodatno opterećena. Također, imunološki sustav mora raditi u pojačanom modu. S jedne strane, mora se boriti protiv upale u crijevima, a s druge strane, mora uhvatiti tvari u krvi koje tamo ne pripadaju.
Sljedeći problemi mogu se javiti kod poremećene crijevne flore:
- proljev, zatvor, masni izmet,
- bolovi i grčevi u trbuhu,
- osjećaj nadutosti, nadimanje,
- kronični upalni procesi crijeva: Crohnova bolest, ulcerozni kolitis,
- propusno crijevo (Leaky Gut Syndrom),
- alergije: peludna groznica, dlake životinja, itd.
- netolerancija na određene namirnice: pseudoalergije, netolerancija na laktozu, netolerancija na fruktozu,
- netolerancija na histamin,
- neurodermitis,
- povećana sklonost infekcijama i oslabljeni imunitet,
- autoimune bolesti poput reumatizma,
- problemi s kožom: akne, ekcemi, gljivice,
- problemi s težinom,
- povišene razine jetrenih enzima,
- nedostatak vitamina i minerala,
- umor i iscrpljenost.

Uzroci nepravilne kolonizacije
Kao što ste pročitali, mnoge stvari utječu na bakterije u crijevima. Najčešći uzroci poremećaja crijevne flore su sljedeći:
- carski rez (nedostatak bakterija iz rodnog kanala)
- hranjenje djeteta formulom umjesto majčinim mlijekom
- nepravilna i loša prehrana
- dodaci hrani: glutamat, konzervansi, umjetne arome itd.
- brzo jedenje, nedovoljno žvakanje
- poremećaj u kiselinsko-baznoj ravnoteži
- primjena antibiotika (ovisno o aktivnoj tvari)
- dugotrajna uporaba lijekova
- funkcionalno slabljenje želuca: nedostatak solne kiseline
- funkcionalno slabljenje gušterače: nedovoljno lučenje pankreasnog soka
- funkcionalno slabljenje jetre: nedostatak žučnih kiselina, sindrom gubitka žučnih kiselina, operacija uklanjanja žučnog mjehura
- operacije na želučano-crnogoričnom traktu
- psihički problemi
- dugotrajan stres
- slabljenje nadbubrežne žlijezde
- kemoterapija i radioterapija
- kronične upale, posebno zuba
- netolerancija na određene namirnice
- mikroorganizmi (bakterije, virusi, gljivice, protozoi, infekcija crvima)
Posebno je važno da se djeca atopičnih roditelja (astma, alergije, neurodermatitis) od samog početka dobro opskrbljuju crijevnim bakterijama. Smisleno je raditi s bakterijama već tijekom trudnoće i tijekom dojenja. Time se može značajno smanjiti rizik za djecu. Također je važno dati nedostajuće bakterije od samog početka i kod djece rođene carskim rezom ili hranjenih bočicom.
Što se istražuje?
Što se ispituje u laboratoriju?
Što se ispituje tijekom analize stolice?
42 važne i odlučujuće pojedinačne analize sadržane su u našem osnovnom pregledu crijeva.
Boja Konzistencija pH-vrijednost Ostaci hrane (mišićna vlakna, škrob, masti) Residentna flora (E. coli, Enterococcus sp., Bifidobacterium sp., Bacteroides sp., Lactobacillus sp.) Tranzitna flora (Enterobacteriaceae Grupa 1 i 2), Pseudomonas sp., Clostridium sp., Salmonella sp., gljivice (Candida albicans, Candida glabrata, Candida krusel, Candida parapsilosis, Candida tropicalis, druge Candida sp., druge kvasnice) Plijesan (Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Mucor sp. i druge plijesni) Dysbiozni faktor (Mikrobiom, mikroflora) Virulentni faktori (katalaza, hemolizin, koagulaza, ureaza, želatinaza) Hemoglobin Transferin Kalprotektin Laktoferrin Alfa-1-antitripsin Zonulin Sekretorni IgA Beta-defensin EPX
Također, netolerancije na hranu mogu se isključiti putem testova daha. Ponekad je korisno mjeriti DAO (diaminooksidaza) u krvi. Ta enzim je odgovoran za razgradnju histamina. Ako je u crijevnoj flori prisutan povećani broj histaminskih proizvođača, tada u tijelu nedostaje DAO. Dolazi do simptoma netolerancije na histamin (HIT).
Tijekom ispitivanja i razgovora posebno pazimo na moguća područja smetnji kao što su ožiljci, kronične upale, izloženost toksinima, lijekovi i prethodne bolesti.
Na temelju rezultata ispitivanja, izrađujemo individualni plan za sanaciju crijeva i pratimo vas kroz njega.
Sanacija crijeva: kako to ide?
Vrlo je teško i dugotrajno obnoviti narušenu crijevnu floru. Općenito, terapija bilo koje vrste traje najmanje 3 mjeseca. To je vrijeme potrebno tijelu da obnovi sve stanice. Terapija crijeva obično traje 2-8 mjeseci. Međutim, da bi bila uspješna, također mora biti otkrivena i ispravljena uzročna neravnoteža u crijevnoj flori. Inače, problemi i simptomi se ponovno pojavljuju čim se terapija prekine.
Ako uzimate probiotike / prebiotike, ove bakterije ne mogu trajno ostati u crijevima. Međutim, to nije ni cilj. Pripravci bi trebali promijeniti okolinu (pH-vrijednost i metaboličke proizvode bakterija) tako da se vlastite bakterije bolje mogu umnožiti i ponovno naseliti. To znači da pripremamo tlo za željene kulture s dodacima.
Ako se uz to ne ispravi uzrok poremećaja u flori, nekoliko mjeseci nakon terapije sve se vraća na staro.
Ovisno o stanju sluznice crijeva, možda će biti potrebni i drugi alternativni medicinski lijekovi.
To uključuje: gorki okusi za regulaciju želuca, jetre, žuči, pankreasa Protuupalni lijekovi Antigljivična sredstva Toxin povezivači Zaštitnici sluznice poput ljusk
Dodatak probioticima i drugim prirodnim preparatima, velika pažnja posvećuje se prehrani. Kuhajte svježe, lokalno i sezonski. Ako se koriste i biološki proizvodi, to je optimalno. Koliko god je moguće, izbjegavajte gotove proizvode i dodatke. Pogotovo mononatrijev glutamat i konzervansi mogu poremetiti sluznicu crijeva kod osjetljivih osoba.
Jedite raznoliko, s puno vlakana. Uzmite si vremena za jelo, dobro žvačite i uživajte!
Važan dio naše detoksikacije crijeva je stoga razdoblje baznog posta od 10 do 14 dana, nakon čega se razgovara o individualnim prehrambenim preporukama kako bi se eventualno eliminirala prehrambena područja smetnji i alergeni.
Još jedna riječ o glifosatu. Sveučilište u Leipzigu u različitim studijama otkrilo je da glifosat može uništiti određene bakterije u crijevima. Zbog toga se osobito povećava broj clostridija u crijevima. Većina sojeva clostridija nema izravnu bolest, ali luče tvari koje dugoročno djeluju karcinogeno. To znači da se povećava rizik od raka crijeva. Osim toga, glifosat veže različite minerale u hrani. Ti se minerali ne mogu apsorbirati u našem crijevu i završavaju u WC-u. Možete razviti manjak vitamina i / ili minerala, iako ste teoretski unijeli dovoljno.
Glifosat je zabranjen u biološkim proizvodima. Posebno je važno obratiti pažnju na kupovinu bioloških proizvoda, pogotovo kod voća i povrća!
Kao opća smjernica, evo nekoliko informacija o hrani.
Trebali biste izbjegavati ili konzumirati samo malo:
- Životinjski proizvodi: mlijeko i mliječni proizvodi, meso i jaja.
- Soja
- Mahunarke
- Gotovi obroci
- Mononatrijev glutamat, konzervansi, dodaci
- Slatkiši
- Kava
- Alkohol
- Cigarete
Dobro za crijeva:
- 2-3 litre obične vode
- Povrće
- Luk i češnjak
- Vrtlarske biljke
- Koštice grejpa
- Rechtsregulat
- Fermentirano povrće i žitarice
- Visokokvalitetna ulja, hladno prešana
Što još može pomoći?
Kao dodatak detoksikaciji crijeva i promjeni prehrane, može biti korisno nadopuniti tretmane pulsacijskom masažom. Ako se radi o upalama crijeva (ulcerozni kolitis, Crohnova bolest, probavni poremećaji), ozonska terapija također može biti korisna.
Za sva dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju
Vaš NMC tim