Trovanje teškim metalima (zagađenje teškim metalima) – alternativna medicina zaštite okoliša

Kako prepoznati trovanje teškim metalima?
Simptomi trovanja metalima su različiti i često nisu vrlo specifični. Ovise prvenstveno o tome koji je metal unesen i kolika je njegova koncentracija u organizmu. Ako imate sljedeće simptome, također biste trebali razmišljati o teškim metalima kao mogućim okidačima.
Tegobe koje mogu nastati zbog izloženosti toksinima:
• Kronični umor
• Nedostatak energije (CFS, sindrom kroničnog umora)
• Problemi s kožom
• Glavobolja
• Bolovi u mišićima
• Gubitak kose
• Depresija i anksioznost
• Poremećaji učenja, ADHD sindrom
• Neurološke bolesti
• Kožne bolesti
• Sklonost infekcijama i alergijama
• Poremećaji spavanja
• Poremećaji u ponašanju
• Poremećaji koordinacije
• Nervoza, agresivno ponašanje, poremećaji socijalne prilagodbe
• Promjena boje kože i zuba
• Zaustavljen rast
• Nedovoljna/prekomjerna tjelesna težina
Teški metali mogu se akumulirati u tijelu i tamo možda ostati desetljećima.
Budući da se ti simptomi javljaju i kod mnogih drugih bolesti, često nisu povezani s trovanjem teškim metalima.
U svakodnevnom okruženju često smo, čak i nesvjesno, izloženi toksinima koji kratkoročno i dugoročno ometaju funkcije naših tjelesnih stanica. Time se trajno mijenjaju procesi funkcioniranja tijela. U početku se javljaju akutni simptomi, a kasnije neizbježno manifestiraju kronične bolesti.
Toksini su često teški metali, kao što su živa, olovo, arsen, kadmij, mangan ili aluminij (laki metal) i drugi. Oni mogu imati odlučujući utjecaj na metabolizam stanica. Toksičnost različitih metala ovisi o vezivanju dotičnog metala za histidinske i cisteinske skupine stanica, kao i o interakciji metala s enzimima i komponentama membrane. Osim što mijenjaju ili možda uništavaju metabolizam stanica, toksini pridonose stvaranju slobodnih radikala, a time i izravno oštećenju stanica. To potencijalno može dovesti do malignih promjena ili uništenja stanica. Iz perspektive alternativne medicine, oni su odgovorni za razvoj bolesti kao što su: B. karcinom, neurodegenerativne bolesti (Alzheimerova, Parkinsonova, multipla skleroza, lateralna skleroza) i autoimune bolesti (dijabetes melitus, reumatizam, neurodermitis, Hashimotova bolest, bronhijalna astma).
Ako, osim opterećenja toksinima u tijelu, postoje i nedostaci, npr. u esencijalnim elementima u tragovima i mineralima, rad stanica može biti poremećen brže i trajnije zbog toksina. Zbog učestale izloženosti organizma više različitih zagađivača (metali, kemijski spojevi), štetni učinci na organizam mogu se povećati.
Uklanjanje toksina iz tijela je imperativ. Detoksikacija može potencijalno otkloniti mnoge tegobe i podržati dugoročno zdravlje tjelesnih stanica i cijelog organizma. Prilikom vađenja amalgamskih ispuna sa zuba potreban je poseban postupak. Budući da to kratkoročno može uzrokovati masivnu kontaminaciju tijela živom, apsolutno je nužno ukloniti živu paralelno s liječenjem zuba.
Izvori teških metala:
• Amalgamske plombe ili drugi zubni metali
• Štetne tvari u radnom prostoru (obrada metala, laboratorijski rad, bojanje i sl.)
• Aluminij ili bakar u području kuhanja
• Pušenje i pasivno pušenje
• Industrijska postrojenja, spalionice, odlagališta smeća
• Lijekovi ili dodaci prehrani iz kontaminiranih područja
• Brza hrana, gotova jela, pića
• Hrana (riba, plodovi mora, riža, povrće)
• Onečišćenje pitke vode (olovne cijevi, itd.)
• Boje za zidove, boje za slikanje
• Zemljopisno uvjetovani pritisci
• Gnojidba stajskim gnojem
Što uzrokuje trovanje teškim metalima?
Neki metali, poput cinka, željeza, bakra i nikla, neophodni su za naše tijelo.
Ostali teški metali nisu endogeni i odmah djeluju kao otrovi. Tu spadaju živa, olovo i kadmij. Potencijalno toksični teški metali kao što su olovo, živa, kadmij, arsen, nikal, aluminij, srebro i paladij imaju toksični učinak na naše tijelo čak i u malim količinama. Štetni učinci teških metala u kombinaciji s drugim otrovima ili više teških metala istovremeno mogu se akumulirati u našem tijelu i pojačati bolesno djelovanje. Međutim, to može uvelike varirati od osobe do osobe i ovisi o sposobnosti vlastitog detoksikacije tijela.
Kako dijagnosticirate trovanje teškim metalima i koju dijagnostiku koristimo?
Za dijagnosticiranje trovanja teškim metalima potrebna je detaljna anamneza. Tijekom razgovora s pacijentom mogu se postaviti pitanja relevantna za medicinu zaštite okoliša o uvjetima spavanja, života i rada ili prehrambenim navikama, kao i o svim nepravilnostima u mjestu stanovanja ili rada. Testovi i laboratorijske pretrage koje su već provedene također mogu pružiti dodatne informacije.
Ako tegobe i simptomi te nalazi upućuju na trovanje teškim metalima, potrebno je napraviti laboratorijsku analizu kako bi se utvrdila vrsta i količina kontaminacije teškim metalima.
Naša analiza kose sadrži analizu 39 metalnih elemenata te pruža informacije o kontaminaciji teškim metalima u Vašem tijelu, kao i otkrivanje važnih elemenata u tragovima koji su istisnuti teškim metalima ili je uzrokovano deficitom suplementa.
Analiza uključuje:
Aluminij, antimon, arsen, barij, berilij, bizmut, bor, kadmij, kalcij, krom, fosfor germanij, željezo, jod, kalij, kobalt, bakar, živa, litij, olovo, magnezij, mangan, molibden, natrij, nikal, platina , rubidij, selen, stroncij, talij, torij, kositar, titan, uran, vanadij, srebro, cink, cirkonij i sumpor. Analiza više elemenata kose je pouzdano i točno dijagnostičko mjerenje.

Koje su nam dijagnostike i pretrage indicirane ili potrebne?
1. Detaljna anamneza i povijest bolesti (tegobe, simptomi, prehrambene navike, kvaliteta
stolice, količina stolice, druge bolesti).
2. Fizikalni pregled (u našoj ordinaciji uključuje osteopatske i kineziološke pretrage).
3. Laboratorijska dijagnostika – multi-elementna analiza kose)
(– za rezultate je potrebno cca. 14 dana)
Nakon zaprimanja svih nalaza i evaluacije nalaza koje je pacijent donio, rezultati se sumiraju i izrađuje koncept terapije. Ovaj terapijski koncept ne treba promatrati kao dogmu, već se stalno prilagođava tijekom terapije.
Uklanjanje teških metala
Razdoblje eliminacije ovisi o mnogim čimbenicima. Prvo vrsta i količina metala. S druge strane, vlastiti kapacitet detoksikacije tijela, kao i opterećenje unutarstaničnog (unutar stanice) i izvanstaničnog prostora (izvan stanice). U fazi 1, izvanstanični prostor se mora rasteretiti kako ti toksini ne bi migrirali u stanicu (unutarstanični) u fazi 2. U trećoj fazi, ispitani materijali za eliminaciju koji su Vama važni daju se u kombinaciji. Ovaj proces ukupno traje cca 2-4 mjeseca.
Prehrana i fizička podrška
Zdrava prehrana u kombinaciji s čišćenjem jetre ili bubrega povećat će sposobnost eliminacije i brže vratiti tijelo u ravnotežu.
Dijeta se sastavlja za Vas individualno i ovisno o laboratorijskim nalazima te je usmjerena u osnovnom području onoga što se liječi.
Supstance za eliminaciju(ovisno o laboratorijskim nalazima i količini te pojedinačnim ispitivanjima postoji samo izbor mogućih supstanci):
→Taurin, glicin, MSM, L-glutamin, R-alfa lipoična kiselina, P-5´P (aktivirani vitamin B6), aktivirani vitamin B kompleks, cink, magnezij, alga Chlorella, tinkture divljeg češnjaka i korijandera, zeolit / silicij
Čišćenje debelog crijeva:
Budući da uklanjamo veliki dio teških metala vezanih tijekom eliminacije kroz crijeva, posljednji korak je dvostruko čišćenje crijeva pomoću hidrokolon terapije i davanja probiotika.
Dodatak antioksidansima
→npr. vitamin C, L – Glutation, OPC, melatonin, vitamin D3, vitamin E, npr. kurkumin
(ovo je samo primjer – potrebe se testiraju pojedinačno!)
Minerali
→i ovdje je većinu potrebno nadoknaditi (cink, selen, magnezij, bakar, mangan, željezo, itd.)
(ovo je samo primjer – potrebe se testiraju pojedinačno!)
B – vitamini
→posebno vitamin B1, B3, B6, B 9, B12
(ovo je samo primjer – potrebe se testiraju pojedinačno!)
Eliminacija, detoksikacija, čišćenje crijeva i suplementacija nije hir, već nužnost!
Za sve ljude koji brinu o zdravlju. U našem društvu (sve brzo raste, sve je više i više industrijske hrane bez nutritivne vrijednosti, umjesto toga bogate je toksinima iz okoliša; stres i tako dalje) briga o zdravlju odgovornost je svake osobe.