Kontrola zdravlja uz mjerenje HRV

Mjerenje varijabilnosti otkucaja srca (HRV) – koja je vaša razina stresa i kako se vaše tijelo nosi s njim?

Genijalni indeks zdravlja koji dolazi iz srca! Znanstveno priznata metoda.

Naše srce je prvi organ koji se formira u šestom tjednu trudnoće i kuca do kraja života.

Naši otkucaji srca variraju ovisno o potrebama: srce se mora stalno prilagođavati uvjetima okoline, npr. tijekom stresa ili tjelesne aktivnosti, ali i tijekom sna ili u trenucima opuštanja.

Čak i naše misli i emocije utječu na otkucaje našeg srca u stvarnom vremenu. Ti se procesi prilagodbe izražavaju u varijabilnosti srčanog ritma (HRV).

Naime, naš sinusni čvor, kao “pacemaker” srca, postavlja srčani ritam.

Međutim, ovisno o potrebama, to se modulira preko našeg hormonskog ili živčanog sustava. Ovaj proces prilagodbe je vitalan.

Niska varijabilnost otkucaja srca ukazuje na znatno lošije zdravlje od visoke (tj. fleksibilne) varijabilnosti otkucaja srca.

HRV mjerenje stoga pruža informacije o sposobnosti organizma da zadovolji stalne zahtjeve na temelju različitih parametara procjene.

„Ako otkucaji srca postanu pravilni poput lupkanja djetlića ili kapanja kiše po krovu, pacijent će umrijeti unutar 4 dana.“  –  Wang Shu Ho, doktor tradicionalne kineske medicine u 3. stoljeću nove ere, u svom standardnom djelu o pulsnoj dijagnostici.

S HRV dijagnostičkim i regulacijskim sustavom nudimo Vam mogućnost snimanja funkcionalnog statusa Vašeg tijela na temelju izmjerene varijabilnosti otkucaja srca. Rezerve Vašeg organizma se procjenjuju i sažimaju za izradu prognoze.

Stres je najveći izazov našeg vremena. Kakav je Vaš životni ritam i koliko se Vaše tijelo može nositi sa svim tim izazovima vidljivo je s HRV mjerenjem.

Smatra se da je stres odgovoran za 70% do 95% kroničnih bolesti. Često više nismo u harmoniji sa svojim tijelom, a posebno sa svojim srcem. Većinu vremena više ne osjećamo razinu stresa.

Mjerenjem HRV-a dobivamo puno informacija u roku od nekoliko minuta:

• Vaše energetsko stanje i resursi u organizmu,
• Vaš trenutni indeks stresa i biološka dob,
• brojni bioritmovi (npr. rad mitohondrijskih stanica, cirkadijalni ritam, autofagija, itd.),
• procjena autonomnog živčanog sustava (kako simpatički i parasimpatički živčani sustav rade zajedno),
• procjena Vašeg neurohormoralnog statusa (stresna reakcija organa – slabe nadbubrežne žlijezde),
• minutni volumen i aktivnost srca,
• prilagodljivost Vašeg tijela (koliko se dobro prilagođava Vašem načinu života)
• rezerve energije,
• psihoemocionalni indeks,
• Vaša ukupna razina energije,
• fiziološko područje,
• energetsko područje,
• ukupna vrijednost snage (TP) je zbroj svih HRV vrijednosti i stoga je pokazatelj ukupnog statusa vitalnosti.

Jeste li znali da je naše srce rezonantno tijelo za mnoge vitalne procese i bioritmove kojima upravlja središnji i autonomni živčani sustav? Između ostalog, usko je povezan s našim mozgom te organskim, imunološkim i hormonskim sustavom te bilježi svaku promjenu, ma koliko mala bila. Razina aktivnosti i interakcija ovih vitalnih funkcija mogu se zabilježiti i kvalitativno odrediti putem varijabilnosti srčanog ritma (HRV).

Kako radi HRV mjerenje

Varijabilnost otkucaja srca (HRV) je mjera ukupne prilagodljivosti organizma, a time i mjera njegovog zdravlja.

Analizom rada srca moguće je uhvatiti vrlo precizan profil stresne situacije pacijenta ili njegovatelja.

300 otkucaja srca koristi se za analizu koliko promjenjivo srce djeluje kako bi apsorbiralo stres i optimalno ga reguliralo.

HRV sustav mjerenja objektivno prikazuje stanje stresa u organizmu koje može biti i okidač i simptom ozbiljnih zdravstvenih problema.

Korištenjem suvremenih programa za analizu HRV-a može se mjeriti i prikazati razina aktivnosti simpatičkog živčanog sustava, parasimpatičkog sustava i, u slučaju HRV Nilas mjerenja, i neuro-humoralne kontrolne osi (os hormona stresa).

Što koordiniranije srce može prebacivati ​​između napetosti i opuštanja, to bolje teku organski procesi, kao što su disanje, probava, cirkulacija i hormonska regulacija. HRV stoga omogućuje izvođenje konkretnih zaključaka o zdravstvenom stanju pojedinca.

Tko treba mjeriti HRV?

• Za sve zdrave osobe radi prevencije kao redoviti rutinski pregled.
• Za sve osobe s visokom razinom stresa koje žele znati kakve učinke stres već ima na njihov organizam (i što može pospješiti ravnotežu).
• Za osobe s poremećajima spavanja, otežanom koncentracijom, hormonalnim problemima i psihosomatskim tegobama koje traže uzrok.
• Za osobe s depresijom i izgaranjem koje žele vratiti ravnotežu u svoje živote kao dio terapije koristeći HRV za praćenje uspjeha.
• Za osobe s kroničnom boli koje žele pronaći odgovarajuće terapijske pristupe ili mobilizirati regenerativne procese i moći samoiscjeljenja.

Za sve koji žele znati je li njihovo tijelo u redu s njihovim stilom života!

Zainteresirani? Već danas dogovorite termin konzultacija i mjerenja HRV u našoj ordinaciji.

Ukoliko imate pitanja, dostupni smo Vam u svakom trenutku.

Vaš NMC tim Krk

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)