Osteopatija

Osteopatija – holistički oblik terapije

Osteopatija je holistička terapija tijela koja se liječi rukama. Osteopatija liječi poremećaje pokretljivosti cijelog tjelesnog sustava. To može biti, na primjer, klasični gubitak pokreta u mišićno-koštanom sustavu ili poremećaji pokretljivosti organa.

Osteopatija ne izostavlja nijedno područje; u shvaćanju osteopatije naše tijelo čini neodvojivu cjelinu. To znači da su sve strukture ljudskog tijela, mišići, kosti, zglobovi, vezivno tkivo, fascije, živčani sustav s mozgom i leđnom moždinom, membrane, organi i još mnogo toga, uključeni u terapiju.

Što radi osteopat?

Važna komponenta je pokretljivost krvožilnog sustava, odnosno arterija, vena, limfnog sustava i cirkulacija cerebrospinalne tekućine. Za osteopata, sva susjedna tkiva u tijelu između kojih se odvija kretanje čine “zglob” čija je optimalna pokretljivost neophodna za naše zdravlje. Cilj osteopatskog liječenja je kompleksna aktivacija sposobnosti samoiscjeljivanja tjelesnog tkiva. Osteopatija stoga doprinosi dubokom i sveobuhvatnom ozdravljenju na fizičkoj razini. Zahvaljujući svojoj holističkoj prirodi, osteopatija može pružiti olakšanje ili čak izliječenje već i dugotrajnih, kroničnih tegoba.

Za koga je osteopatija prikladna?

Uglavnom za sve. Neovisno o pojedinoj bolesti, osteopatija kao cjelovita tjelesna terapija pomaže svakom organizmu da se nosi sa svakodnevnim stresom i zahtjevima. Mobilizacija i relaksacija cijelog tijela imaju pozitivan, podupirući učinak kod gotovo svake bolesti aktiviranjem moći samoiscjeljenja. To posebno vrijedi za kronična bolna stanja otporna na terapiju. Naravno, i osteopatija ima svoje granice i nije čudotvoran lijek. Učinak osteopatije u konačnici ovisi o našem cjelokupnom sustavu. Ni osteopatija ne može nadomjestiti loš način života. Nezdrava prehrana, nedostatak tjelovježbe, psihički stres, itd. mogu, kao i obično, smanjiti učinak osteopatskog liječenja. Osim toga, postoje bolesti kod kojih se osteopatija ne smije provoditi ili samo nakon konzultacije, kao što su akutne infekcije (vidi i Zakon o zaštiti od infekcija), teške neurološke ili psihijatrijske bolesti i slično. Ako nakon inicijalnog pregleda postoji sumnja na kontraindikaciju za osteopatiju, osteopat će odbiti liječenje i po potrebi Vas uputiti specijalisti.

U nastavku slijedi popis najčešćih razloga za osteopatsko liječenje:

Ako Vaš specifični problem nije naveden ovdje, slobodno nas pitajte osobno putem obrasca za kontakt.

• neudobnost u mišićno-koštanom sustavu,
• ograničenja kretanja, blokade, itd.,
• problemi s kralježnicom/leđima,
• stanja kronične boli svih vrsta,
• glavobolja, vrtoglavica, problemi s ravnotežom,
• poremećaji perifernog živčanog sustava (senzorni poremećaji, paraliza, bol),
• smetnje u probavnom sustavu,
• određene ginekološke bolesti,
• nesreće, sportske ozljede, itd.,
• nejasne tegobe koje je konvencionalna medicina razjasnila (npr. srčane aritmije bez nalaza, neurološki poremećaji bez vidljivog razloga, itd.),
• bolesti dišnog sustava/poremećaji funkcije pluća.

Operacije

U osteopatskom shvaćanju operacije su prije svega traume tkiva. Iako su često esencijalne, ipak predstavljaju ozljedu, a u tom smislu osteopatija također može dati značajan doprinos sanaciji posljedica operacije.

Osteopatija i njezini oblici liječenja

Ovisno o funkcionalnim i anatomskim vezama, u osnovi se razlikuju parijetalna (mišićno-koštani sustav), visceralna (organska) i kraniosakralna (kora velikog mozga, leđna moždina, moždane ovojnice, likvor) osteopatija. Međutim, i ovdje sva tri područja čine neodvojivu cjelinu unutar holističkog promišljanja osteopatije.

Kao i kod mnogih metoda liječenja, i u osteopatiji su se pojavili različiti metodološki pristupi. To omogućuje pacijentu da odabere metodologiju koja mu najviše odgovara. Na primjer, uz opisanu klasičnu strukturnu osteopatiju, postoji kraniosakralna terapija (po Upledgeru), biodinamika, energetska osteopatija i još mnogo toga. Osteopat se obično više ili manje specijalizira za jedan ili dva oblika.

Osteopat koji radi više strukturalno bit će prikladniji za pacijente koji vole biti dinamični i snažni. Ovdje se koriste snažnije mobilizacije ili se ponekad prilagođavaju.

Pacijenti koji su skloni odbijanju ravnanja i cijene nježan, miran i duboko opuštajući rad svakako su u dobrim rukama kod osteopata koji radi energetski ili biodinamički i sklon je nježnosti.

Kraniosakralna osteopatija posebno je nježan rad, pri kojem se vrlo laganim pritiskom ruku opuštaju moždane ovojnice, kosti lubanje i zdjelice te kralježnica.

Osteopatija nije samo osteopatija

Zašto je to tako?

Osteopatija nije regulirana u cijelom svijetu, iako WHO ima minimalne zahtjeve za sate obuke kojih se udruge pridržavaju.

Međutim, uvjeti za prijem na tečaj osteopatije razlikuju se u svakoj zemlji. U Njemačkoj, primjerice, osteopat smije raditi samo ako je završio studij i dobio diplomu iz alternativne medicine. Nakon završetka potreban je državni ispit (certificirani alternativni liječnik) kojim se dopušta liječnička djelatnost bez obavljanja liječničkog posla.

Stoga, zbog zakonodavstva, neki osteopati imaju intenzivnije znanje o medicini (npr. patologiji), a drugi imaju svoj dio obuke iz osteopatije. Što ne znači da su gori. Prvi su pak obučeni kombinirati osteopatiju s drugim učinkovitim oblicima terapije iz alternativne medicine.

U nekim zemljama postoje tečajevi na sveučilištima primijenjenih znanosti koji vode do B.Sc. / mr.sc. Osteopat ili školski tečaj DO (certificirani osteopat). Drugi su studirali tečajeve do doktora osteopatije D.O. koji u Americi, na primjer, može raditi i kirurške zahvate uz dodatnu obuku.

Dakle, vidite, nije svaka osteopatija ista.

Napominjem samo da na Internetu uvijek ima live video snimaka manipulativnih tehnika. Mi osteopati sigurno znamo kada se koriste manipulativne tehnike (tzv. HVLA thrust tehnike). No, to svakako nije naš fokus, već predstavlja vrlo mali dio našeg posla.

Stoga budite oprezni s takozvanim prijavama koje uz 4-dnevni tečaj tvrde da su ujedno i osteopati! Ovdje bih želio vidjeti rano zakonodavstvo za Hrvatsku, koje nas s našim znanjem u potpunosti prepoznaju kao osteopate. Do tada kolegama želim puno strpljenja. Što bolje radimo, veća je vjerojatnost da će to biti slučaj.

Vaš D.O. Osteopat Andreas Eggensberger

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)